Technika

Published on Září 20th, 2013 | by redaktor

Digitální věk odsouvá klíče

Zámky a klíče používali lidé po tisíce let. Teď to ale vypadá, že jim zvoní hrana. Digitální věk přináší nové možnosti, jak zabezpečit svůj majetek. Odemykat dům je dnes možné prostřednictvím virtuálního klíče uloženého v mobilním telefonu. Neuvěřitelné? Nikoli, umožňuje to hned několik programů pro iPhony – například Kevo, August a Lockitron. Poslední jmenovaná aplikace funguje i na přístrojích s operačním systémem Android. Software spolupracuje se speciálním digitálním zařízením, které se jednoduše připojí ke stávajícímu zámku, nebo ho zcela nahradí.

A jak to vlastně funguje?

Stačí stisknout tlačítko na dotykovém displeji a dům je pak možné jednoduše zamknout nebo odemknout. Stejným způsobem může majitel na dálku kontrolovat, kdo vstoupí do jeho domu a kdykoliv otevřít třeba psovi nebo nečekané návštěvě.

 

Fotografie jako nahradní klíč

Vhod může přijít i program KeyMe, který však pracuje na jiném principu. Jeho autoři si kladli za cíl zmodernizovat způsob uložení náhradního klíče. Využívají k tomu fotografii, kterou majitel přenechá členům rodiny nebo přátelům.

Aplikace dokáže převést fotografii klíče do instrukcí pro zámečníka, jak vyrobit repliku. Když se vám tedy stane, že si zabouchnete nebo ztratíte klíč, stačí vám zajít s fotografií k nejbližšímu zámečníkovi a on vám vyrobí náhradní. Podobně před odjezdem na dovolenou můžete známým nechat jen fotografii klíče pro případ, že by se něco u vás stalo a bylo potřeba byt otevřít.

Bezpečnost

Tvůrci aplikací tvrdí, že bezpečnost je jejich hlavní prioritou a firmy šifrují komunikaci. Firma Kwikset, která vyrábí a prodává zámky ke dveřím a hardware, najala bezpečnostní odborníky, aby odhalili zranitelnost systému. Jejich výsledky ukázaly, že KeyMe neukládá s důležitými snímky žádné osobní údaje, včetně lokality.

Zda-li budou někdy klíče nahrazeny a úplně vymizí, tak o tom se můžeme pouze jen dohadovat. Je určitě důvod, proč byly klíče dominantní technologií tisíce let.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Tags: ,


About the AuthorNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zpátky nahoru ↑