Technika

Published on Srpen 28th, 2013 | by redaktor

Jak a proč vytvářet diskové oddíly na PC

Proč bych měl vůbec vytvářet oddíly na pevném disku?

Vytváření diskových oddílů, neboli rozdělení pevného disku na několik navzájem nezávislých diskových jednotek, Vás dokáže zbavit řady problémů, jež se mohou při práci s počítačem objevit.

Většina počítačů má z výroby na pevném disku vytvořen pouze jeden diskový oddíl, což znamená, že se pevný disk na počítači, jeví jako jedna disková jednotka – obvykle C. Ovšem uchovávání Vašich dat, aplikací a operačního systému na jednom jediném diskovém oddílu je poměrně riskantní, protože pokud se něco stane se souborem indexu diskového oddílu (soubor, který vašemu počítači prozrazuje, kde se nachází jednotlivé součásti souborů a složek na disku), pak počítač nebude schopen z tohoto disku spustit operační systém. A stane se to, že k datům nedostanete dokonce ani tehdy, když spustíte počítač ze záchranného nebo externího disku.

Vytvoření diskových oddílů na pevném disku, není víceméně ničím jiným, než jeho „rozkouskováním“ na samostatné části. Pokud se rozhodnete umístit operační systém a aplikace na jeden diskový oddíl a data (dokumenty, hudbu, video apod.) na jiný, bude zálohování vašich dat daleko jednodušší, protože Váš program pro zálohování se nebude muset zabývat kopírováním systémových souborů a aplikací, jež se ostatně dají znovu nainstalovat z instalačních médií, popřípadě znovu stáhnout z internetu. Navíc je tak méně pravděpodobné, že při havárii počítače o svá data přijdete. Navíc, pokud se někdy, rozhodnete přeinstalovat Windows, tak se vůbec nebudete muset obnovením dat ze zálohy zabývat.

Jak na to:

Na internetu, můžeme nalézt spousty jak bezplatných a jednoduchých programů, tak programy placené a sofistikované. Dnes Vám, ale vysvětlím, jak k tomuto problému neboli potřebě, použít nástroj Správa disků, jenž je standardní součástí Windows 7 .

Ze všeho nejdřív zálohujme data. Při vytváření oddílů, bychom sice neměli přijít o žádná data, ale při práci s pevným diskem není opatrnosti nikdy nazbyt. Dále klepneme myšítkem na Start a vybereme možnost Ovládacích panelů/Nástroje pro správu/Správa počítače a otevřeme nástroj Správa disků.

Po klepnutí na položku Správa disků se nám zobrazí seznam všech disků a diskových oddílů na počítači (pokud jsou použitelné). Chceme-li vytvořit nový diskový oddíl, vyberme disk, na němž je volné místo, klepneme na něj pravým tlačítkem myši a z kontextového menu, které se objeví, vyberte položku „Zmenšit svazek“. Mějte na mysli, že zmenšit můžeme jen běžné disky. Pokusíme-li se zmenšit dynamické disky (jako jsou třeba pole typu RAID – metoda zabezpečení dat, proti selhání pevného disku), které jsou naformátovány souborovým systémem NTFS, riskujeme ztrátu dat.

Dále zadáme množství místa, o které chceme svazek zmenšit. Přesnou velikost nastavíme podle toho, k čemu chceme vytvářený oddíl používat. Pokud například budeme chtít na tento oddíl instalovat jinou verzi Windows, budeme potřebovat poměrně hodně místa (například Windows 7 vyžadují minimálně 16 GB volného místa). Pokud ale hodláme vytvářet diskový oddíl pro obnovu případně poškozeného systémového diskového oddílu, pak tolik místa potřebovat určitě nebudeme.

Po uvolnění dostatečného množství místa na disku by se měl v okně Správa disků objevit nealokovatelný prostor (s popiskem Nepřiřazeno). Na něj pak klepneme pravým tlačítkem myši a z kontextového menu, které se objeví, vyberte položku Nový jednoduchý svazek a již se řídíme pouze pokyny průvodce, který nás provede zbylými kroky vytvoření diskového oddílu.

Gratuluji, nyní máme konečně k dispozici nový, čistý diskový oddíl, který můžeme použít pro instalaci dalšího operačního systému nebo pro ukládání dat.facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Tags: ,


About the AuthorNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zpátky nahoru ↑