Technika

Published on Srpen 24th, 2013 | by redaktor

Jak na to: Správce hesel

Aneb nemusíte si pamatovat všechna hesla

Pamatovat si všechna hesla, přístupy k webovým službám nebo čísla platebních karet. To vše je pro spoustu lidí nadlidský výkon. Řešením je šikovný správce hesel.

Správců hesel je celá řada. Zpravidla se od sebe funkčně příliš neliší. Programem, kterým se Vás dnes pokusím provést a představit ho, je Password Memory. Password Memory nabízí všechny dovednosti, které byste od správce hesel očekávali. Avšak tento program má přitom hned několik důležitých atributů, které mohou hrát v jeho prospěch oproti jiným programům. Předně je v základní verzi k dispozici zdarma a také je jeho ovládání snadné, z čehož vyplývá, že je k dostání i česká lokalizace. Ta má sice malé problémy se zobrazováním diakritiky, ovšem neangličtinářům poslouží více než dostatečně. Co tedy program nabízí?

Šifrovaná databáze je základ

Hlavním mechanismem programu je samozřejmě vytvoření šifrované databáze, k tomuto zabezpečení je využito několika různých algoritmů. Taktéž je kromě pojmenování velice důležité zvolit si heslo, které ochrání všechna další hesla umístěna uvnitř. Jeho propracovanost tak zabezpečí ostatní přístupy.

Šifrovaná databáze

Šifrováním zabezpečenou databázi samozřejmě není problém umístit do cloudu (sdílení hardwarových i softwarových prostředků pomocí sítě), odkud je přístupná z jakéhokoli počítače. Hlavní okno programu pak jde cestou moderního designu, který obsahuje sice jen jednu základní záložku, ale vzhled programu je čistý a především je jednoduchý.

GetThumbaNail

Hesla a přístupy

Základní funkcí programu je uchovávání citlivých přístupových údajů a hesel k nejrůznějším službám. Neočekávejte zde propracované možnosti vkládání a úprav záznamů, pro hesla zde naleznete pouze jedno malé okénko, do nějž vyplníte název účtu, přihlašovací jméno, heslo a dobu jeho platnosti (poté musí být změněno) a také odkaz v případě webové služby.

GetThumbNail.aspx

 

Můžete si ještě zvolit ikonku k účtu, např. k e-mailu zvolíte obálku, jinde lze vybrat klíček atd. Pokud trpíte nedostatkem tvořivosti, můžete využít jednoduchý generátor hesel. Ten vytvoří heslo podle zadaných parametrů – velká a malá písmena, čísla, speciální symboly a také počet znaků.

 

GeatThumbNail

Platební karty a bankovní účty

Druhou možností pro vkládání záznamu do databáze je platební karta a přístup k bankovním službám obecně. Kdo by si pamatoval údaje z kreditky, kterou využívá k platbám na internetu, z hlavy? Stačí vyplnit potřebná čísla, jména a další věci, záznam uložit a v případě potřeby vytáhnout ven.

Obdobným způsobem se dá uložit číslo bankovního konta, odkaz na elektronické bankovnictví atd. V případě, že záznamů už bude v databázi hodně, nabízí Password Memory vyhledávání, filtrování podle abecedy, třídění a také seskupování na základě jména, skupiny apod. Můžete si také nechat vyhledat všechny záznamy s prošlými hesly, či záznamy bez jednoznačného hesla.

Možnosti nastavení

Pokud zavítáte do nepříliš detailního a bohatého nastavení programu, tak krom očekávatelné změny jazykové lokalizace zde narazíte také na obvyklou možnost spuštění aplikace po startu Windows, zobrazování ikony programu v oznamovací části systémové lišty a několik dalších dílčích úprav.

Otázkou tak zůstává: Vyplatí se koupit za 20 dolarů verzi Plus?

Ta nabídne synchronizaci s FTP serverem, umožní nastavení proxy serveru a zpřístupní databázi i po síti.

Shrneme-li to, tak tento program nikoho neurazí, ale díru do světa rovněž neudělá. Například oproti KeePassu má ještě deficit v podobě chybějící mobilní aplikace pro přístup k heslům ze smartphonů, což je v současné době velké mínus. Nicméně za vyzkoušení stojí.

Zdroj: Jak na počítač

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Tags: ,


About the AuthorNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zpátky nahoru ↑