Technika

Published on Srpen 21st, 2013 | by redaktor

Loučení legendy aneb příběh Lamborghini Gallardo

Každý správný muž má určitě sen, ve kterém řídí nějaký Supersport. V tomto ohledu určitě stojí za zmínku Lamborghini Gallardo, které je nejprodávanějším Lamborghini, tudíž tento sen splnil hned několika stovkám mužů. Tento vůz má za sebou, na svojí kategorii, bohatou historii. Bohužel i Gallardo se dočkalo ukončení výroby, a tak se pojďme ohlédnout za 10 lety života Lamborghini Gallardo.

Celý tento příběh začal na Ženevském autosalonu v roce 2003. Zde byla veřejnosti představena alternativa k Lamborgini Murcielago. Tento model, který dostal název podle bojovného plemene býka, měl pohon na všechna čtyři kola, desetiválec o objemu 4961 cm měl výkon 365 kW a ručička tachometru se zastavila na 309 km/h. O dva roky později se Lamborghini povedlo splnit svůj závazek stát se nejprodávanějším modelem. 2903 kusů znamenalo překonání počtu prodaných kusů Lamborghini Diablo. A hned o rok později byl dosažen další milník – 5000 prodaných vozů.

640px-SC06_2005_Lamborghini_Gallardo

Roku 2006 došlo k započetí výroby Lamborghini Gallardo Spyder. Tento model s otevřenou střechou obsahoval desetiválec o výkonu 382 kW.

Galardo Spyder

V roce 2008, opět na Ženevském autosalonu bylo představeno inovované Gallardo LP 560-4 (560 je počet koní a číslovka 4 značí pohon všech čtyř kol). Změněn byl nejen design, ale i motor.  Objem motoru byl zvýšen na 5204 cm. Maximální výkon vzrostl na 412 kW. Tyto změny vedly ke zvýšení maximální rychlosti až na 325 km/h. Změn doznal i podvozek a náhon na všechny čtyři kola. Těchto inovací se dočkalo i Gallardo Spyder, jen si na ně muselo počkat půl roku.

640px-Lamborghini_Gallardo_LP560-4_(Front-Right)

Gallardo mělo několik limitovaných edicí a také upravených verzí tohoto modelu. Uveďme si některé modely stojící za zmínku.

V druhé polovině roku 2005 spatřil světlo světa první z upravených modelů. Lamborghini Gallardo SE (Special Edition) bylo vyráběno v dvoubarevném provedení. 6 barev doplnila vždy černá barva. Další změnou oproti klasickému Gallardu mělo Gallardo SE upravenou převodovku a také vlastnilo parkovací kameru.

640px-2006_Lamborghini_Gallardo_Coupé_SE_pic1

Dalším upraveným modelem bylo Lamborghini Gallardo Superleggera z roku 2007. Superleggera bylo vždy označení pro odlehčenou verzi nějakého z modelů. Nejinak tomu bylo u Gallarda. Superleggera byla o celých 100 kg lehčí. Vděčila za to hlavně karbonovým materiálům, které byly použity na dveřích, víku motoru, difuzoru a několika dalších částech vozu. Místo skel byl použit polykarbonát. Motor byl opět lehce vylepšen na 390 kW.
800px-Lamborghini_Gallardo_Superleggera_-_Damian_Morys

Roku 2009 bylo vyrobeno 250 kusů modelu Gallardo, který měl pohon pouze na zadní nápravu. Označení LP 550-2 Valentino Balboni naznačuje, že výkon je o něco málo nižší než u sériové verze (550 koní oproti 560). Název doplňuje jméno testovacího jezdce Lamborghini, který tuto pozici zastával od roku 1967.
Lamborghini_Gallardo_LP550-2_Valentino_Balboni_-_Flickr_-_The_Car_Spy_(4)

Lamborghini Gallardo se objevuje i ve službách italské a britské policie.
Lamborghini_Polizia

Lamborghini_Gallardo_British_police_1

Roku 2006 bylo v populárním pořadu Top Gear označeno za Auto snů.

Jenže jak jsem již zmínil na začátku, každý příběh má svůj konec, a tak i modelová řada Gallardo čeká její poslední model. Na letošním autosalonu v německém Frankfurtu bude představeno Gallardo Squadra Corse s technickým označením LP 570-4. Vyrobeno by mělo být jen 50 kusů a cena je odhadována na 260 tisíc dolarů.
2014-lamborghini-gallardo-lp-570-4-squadra-corse-1375302095

Již nyní se ale spekuluje o nástupci této veleúspešné modelové řady. Nové baby-lambo by mělo nést název Cabrera (LP 724). Objem motoru je 5,2 litru a výkon 441 kW. Také Cabrera by měla mít náhon na všechna čtyři kola.  Dokonce by měla být lehčí než Gallardo díky použitým materiálům. Představena by měla být na autosalonu v Ženevě příštího roku stejně jako Gallardo. Dočkáme se tedy stejně úspešné modelové série jako je Gallardo?
lamborghini-cabrera-spotted-for-first-time-61500-7

 

Zdroje:
Edward Betts (Lamborghini Gallardo British police)
Adriano(Lamborghini Polizia)
Brett Weinstein (2005 Lamborghini Gallardo)
The Car Spy (Lamborghini Gallardo Coupe, Lamborghini Gallardo Spyder E-Gear, Lamborghini Gallardo LP550-2 Valentino Balboni)
sledhockeystar7 (Lamborghini Gallardo LP560-4)
Thadguidry (2006 Lamborghini Gallardo Coupé SE)
Damian Morys (Lamborghini Gallardo Superleggera)
www.autoblog.com (Lamborghini Gallardo Squadra Corse)
www.autoevolution.com (Lamborghini Cabrera)
facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Tags: , ,


About the AuthorNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zpátky nahoru ↑