Vztahy

Published on Listopad 26th, 2013 | by redaktor

Muž na mateřské

Rozvedené ženy po čtyřicítce už prý hledají jen sponzory pro své děti. Strýčkova přítelkyně Jana rozhodně nevypadala na to, že by jí táhlo na čtyřicítku, proto nás všechny velice zarazil její dvacetiletý syn.

Vdávala se velice brzy a hodně brzy se i rozváděla. A žádného sponzora a snad ani lásku nehledala. Byla to schopná, samostatná a ambiciózní paní podnikatelka. Láska k Bedřichovi se u ní vyvinula až po delší době a  pouze strýčkovu neutuchajícímu úsilí „sbalit ji“.

Ale co jiného dává životu smysl než právě láska? Myslím, že i Jana přišla na to, že s Bedřichem ji potkalo štěstí.

Ale že jí to trvalo! Takový muž bez závazků se zájmem o kulturu, cestování a společenské tance, to je přece terno! Navíc si sám si vypere, uklidí, uvaří. A má domeček na venkově a život bez dluhů.

Když teď nad tím přemýšlím, nebylo by strýčkovi lépe zůstat starým mládencem? Vždyť mu vlastně nic nescházelo…

Když se jim narodila dvojčata, na mateřské s nimi tehdy zůstal po půl roce samozřejmě Bedřich. Měl nižší příjmy než jeho přítelkyně a dvojčata už nebyla kojena…

 

ID-100150024

 

 

A jak je to tedy s čerpáním mateřské dovolené či rodičovského příspěvku  u otce?

Nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství) má otec od 7. týdne po narození dítěte na základě písemné dohody s matkou, ve které se ona sama vzdává nároku na pobírání PPM. Podmínky nároku na PPM jsou pro muže shodné jako pro ženu. To znamená, že muž musí být ke dni převzetí dítěte do péče účasten nemocenského pojištění minimálně 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech, včetně trvání ochranné lhůty a v den nástupu na mateřskou dovolenou trvá účast na nemocenském pojištění, případně trvá ochranná lhůta po skončení pojištění.

Podmínky čerpání rodičovského příspěvku otcem dítěte jsou shodné s podmínkami pro matky. Pokud otec pobíral PPM, může zvolit délku a výši pobírání rodičovského příspěvku a to i v případě, že se rodiče v budoucnu v péči o dítě vystřídají (provedená volba čerpání zůstane beze změny).

Postup zažádání o rodičovský příspěvek je stejný jako u matky, pouze do žádosti se uvede jméno otce. Otec také doloží Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku, které mu vystaví buď jeho zaměstnavatel, nebo okresní správa sociálního zabezpečení.

S žádostí o rodičovský příspěvek muž vyplní i Žádost o rozhodnutí o volbě nároku na rodičovský příspěvek a zvolí variantu čerpání.

V případě pobírání rodičovského příspěvku není omezena výdělečná činnost rodiče, pouze je nutné, aby po tuto dobu zajistil řádnou celodenní péči o dítě jinou zletilou osobou, kterou je v tomto případě matka dítěte. To znamená, že otec během čerpání rodičovského příspěvku, může otec dále chodit do práce.

 

Milí tatínci, stojí vám mateřská za to nevyspání, přebalování a mixování kojenecké stravy? I strýček Bedřich vzpomíná rád na ty časy poblinkaných koberců, počmáraných stěn a počůraných kalhot!

Takový tatínek na mateřské si jistě zaslouží obdiv!

 

Foto: FreeDigitalPhotos.net

 

 

 facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Tags: ,


About the AuthorNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zpátky nahoru ↑