Kultura

Published on Říjen 13th, 2013 | by redaktor

Nejvýdělečnější nízkonákladové filmy všech dob – 2. část

Druhý díl seriálu o nejvýdělečnějších nízkorozpočtových filmech se zaměřuje na horrory. Opět platí, že jsou filmy v žebříčku seřazeny náhodně, nikoliv podle kvality nebo výše tržeb.

Noc oživlých mrtvol (1968)

  • Rozpočet: $114,000
  • Celosvětové tržby: $42,000,000

Kultovní hororová klasika. A film, který je zodpovědný za to, že se pro označení nemrtvých začal používat termín zombie. Přestože v průběhu celého snímku toto slovo vůbec nezaznělo. Kromě nesporných kvalit a komerčního úspěchu, tak debutu George A. Romera nelze upřít ani zásadní vliv na celý hororový žánr. S výjimkou barevného remakeu z roku 1990 a pokračování s názvem Úsvit mrtvých, však většina jeho zbylých režijních počinů za moc nestojí.

// Známý rating hodnotící věkovou přístupnost filmů, byl zaveden až měsíc po uvedení Noci oživlých mrtvol do kin, jako reakce na jeho brutalitu.

 

Helloween (1978)

  • Rozpočet: $325,000
  • Celosvětové tržby: $70,000,000

O deset let se zrodila další hororová klasika, následovaná několika pokračováními – Helloween – snímek, který se stal nejvýdělečnějším počinem kinematografie své doby, a proslavil dosud neznámou Jamie Lee Curtis. Ta za svou roli Laurie inkasovala jen 8,000 dolarů. Kvůli příliš malému rozpočtu, z něhož přibližně polovina padla na kamery Panavision, museli herci natáčet ve vlastním oblečení. Myersova ikonická maska je pak jen přebarvenou a upravenou maskou obličeje Kapitána Kirka.

Nedostatek peněz však nebyl jediný problém, s nímž se tvůrci potýkali. Kromě toho, totiž nemělo žádné studio zájem Helloween distribuovat. Tohoto úkolu se tak nakonec chopil se svou firmou Compass International sám výkonný producent Irwin Yablans (a udělal sakra dobře, protože si musel zákonitě přijít na pořádný ranec zelených papírků).

//Film se dokonce dočkal zařazení do národního filmového registru Spojených států jako historicky a kulturně významné dílo.

 

Záhada Blair Witch (1999)

  • Rozpočet: $22,000
  • Celosvětové tržby: $248,000,000

Samotné natáčení tohoto nenápadného snímku, který se díky pozitivním ohlasům, šeptandě a bravurně zmáknutému marketingu, dostal mezi nejvýdělečnější nízkorozpočťáky historie. Tvůrcům se vrátil více než 11000x (bez započtení dalších cca. 20 milionů vydaných na propagaci). Celé natáčení trvalo pouhých 8 dní a záběry do filmu pořizovali samotní herci. Ti zároveň neměli k dispozici žádný scénář, jen několikastránkovou povídku o čarodějnici. Veškeré rozhovory mezi postavami jsou tak improvizované. Podobně je to s reakcemi herců ve vypjatých momentech, režisér se je totiž během nočních scén snažil neustále vyděsit. A dařilo se mu to na jedničku, většina reakcí, vystrašeních pohledů… je totiž autentická.

Rok po monumentálním kasovním úspěchu snímku následovalo pokračování, které nejenže moc nevydělalo, ale hlavně stálo za ho… ehm… nestálo za nic. Doufejme, že třetí díl, který do kin vtrhne v roce 2015, dopadne lépe.

// Záhada Blair Witch, se stala nejvíce pirátěný film roku 1999

 

Paranormal Activity (2009)

  • Rozpočet: $15,000
  • Celosvětové tržby: $193,355,800

Paranormal Activity. Fenomén posledních let, který si po nečekaném úspěchu dosud vysloužil 4 pokračování. A přípravy dvou dalších jsou v plném proudu. Natáčení trvalo 7 dní a dům, ve kterém se celý děj odehrává, patří režisérovi, který ho celý rok před natáčením předělával, aby co nejvíce vyhovoval potřebám filmu. Stejně jako v případě Blair Witch, ani tady neměli herci k dispozici žádný scénář, pouze instrukce jak se chovat, o čem mluvit… Původní rozpočet byl 10,000 dolarů, to vak nestačilo a bylo ho nutné navýšit na výsledných „monstrózních“ 15,000 dolarů.

Natáčení všech 4 dílů stálo dohromady 12 milionů dolarů a nějaké drobné. Se započtením nákladů na marketing, který sehrál v úspěchu této série zásadní roli, pak celkové náklady činily 100,000,000 dolarů, které se však v souhrnných kinotržbách 720,000,000 dolarů (+ 50 mega za DVD a Blu-Ray) ztratí jako plivanec v moři.

//Film vznikl už v roce 2007, ale díky odkladům Paramountu, který koupil veškerá práva za $300 000 se do kin dostal až v roce 2009.

 

Příště bude žebříček žánrově pestřejší. Kromě dalšího hororu tak dojde na legendární akčňák, cenami ověnčené drama, ale i průměrné komedie, jejichž úspěch si lze jen těžko vysvětlit…facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Tags: , , , ,


About the AuthorNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zpátky nahoru ↑