Kultura

Published on Říjen 1st, 2013 | by redaktor

Nejvýdělečnější nízkonákladové filmy všech dob – 1. část

První ze série článků o low-budget filmech, které svým tvůrcům vydělaly balík. Pořadí jednotlivých titulů v žebříčku je seřazeno náhodně, nikoliv podle výše celkových výdělků.

Napoleon Dynamit – Napoleon Dynamite

• Rozpočet: $400,000
• Tržby: $46,118,099

Jedno z největších překvapení v oblasti nízkorozpočtových filmů, kterým se podařilo uspět ve velkém stylu. Napoleon Dynamit, začal svou pouť na filmových festivalech, následně byl nasazen pouze do omezeného počtu kin, následně přešel do celosvětové distribuce. Může za to především šeptanda, díky níž se do sálů hrnuly davy. V Americe tak kolem filmu vznikl téměř kult. V Evropě však doslova vyhořel, když utržil slabých 1,5 milionu dolarů.

// Jon Heder dostal za roli Napoleona jen 1 000 dolarů

Šílený Max – Mad Max

• Rozpočet: $350,000-400,000
• Tržby: $100,000,000
První Mad Max je pro mnohé (hrdě se mezi ně hlásím) utahaná slabota, která nesahá skvělé dvojce ani po kotníky, jedno se mu však musí nechat – udělal z neznámého Mela Gibsona megastar numero uno (bohužel to už úplně neplatí a Melova kariéra je, i když se se pokouší o comeback, takříkajíc v kopru) a navíc s minimálními náklady vydělal nehorázný balík. Tentokrát snímek naopak zabodoval v Evropě, kde vydělal přes 90% svých tržeb. V USA tak stěží naškudlil 8,75 milionů dolarů.

//Gibson se o roli vůbec neucházel. Původně totiž doprovázel na konkurz svého kamaráda, ale protože se předešlou noc porval v baru, měl tvář samou modřinu, což režiséra George Millera zaujalo natolik, že Melovi roli s nadšením svěřil.

Mladí muži za pultem – Clerks

• Rozpočet: $27,575
• Tržby: $3,151,130

Když se spisovatel a režisér v jedné osobě, Kevin Smith, rozhodl stvořit legendární Clerks, neměl prakticky žádné peníze, takže vybrakoval spoření na univerzitní studia, prodal část své sbírky komiksů, přečerpal 10 kreditních karet s limitem 2000 dolarů. A Investoval i peníze, které dostal od pojišťovny za auto ztracené při povodních. Samotné natáčení pak trvalo 21 dní.

Lesní duch – The Evil Dead

• Rozpočet: $350,000-400,000
• Tržby: $29,400,000

Lesní duch je další ze sérií, která okolo sebe dokázala vytvořit pozoruhodně loajální kult. První díl z roku 1981, je považován za jeden z nejlepších hororových snímků vůbec, to samé platí i pro pokračování, které následovalo o šest let později. Letošní Remake Evil Dead je však spíše zklamáním, než důstojným nástupcem.

// Přestože byl Evil Dead do českých kin uveden pod názvem Lesní duch, pokračování neslo titul Smrtelné zlo 2, což je z překladatelského hlediska přesnější, ale jelikož žádný jiný film s takovýmto oficiálním českým názvem neexistuje, také poměrně matoucí.facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Tags: , , , ,


About the AuthorNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zpátky nahoru ↑