Zprávy

Published on Listopad 3rd, 2013 | by redaktor

Světlušky ve tmě vytvořily pozoruhodnou noční oblohu na Novém Zélandu

Je zajímavé zapřemýšlet nad tím, co si museli myslet lidé, kteří objevili tuto jeskyni – mysleli si snad, že hromady hvězd byly uvězněny v podzemí? I když víme, že se to nikdy nemohlo stát, absolutně to nesnižuje mystickou a zázračnou krásu jeskynních systémů Waitomo Glowworm na Novém Zélandě. Jeskyně je známá díky populaci světlušek a dalších kuriózních tvorů.

oblohaZářící světla a závěsná korálková vlákna jsou dílem Arachnocampa luminosa, což je speciální druh světlušek, který žije pouze na Nového Zélandu. V larválním stádiu uvolňuje tento hmyz dlouhé hedvábné prameny s kapičkami slizu, které slouží k polapení hmyzu poletujícího okolo. Vítr by mohl jednoduše zamotat nebo zničit tyto důmyslné pastičky a proto tyto světlušky žijí v jeskyních či hlubokých deštných pralesích, kde vítr nezavane. Další přizpůsobení těchto světlušek spočívá v jejich bioluminiscenční záři. Čím jsou hladovější, tím je světlo z nich vycházející jasnější a silnější. V temné jeskyni dokáže takové světlo přilákat kořist do nachystaných pastí, stejně jako světlo na verandě nebo u baterky dokáže přilákat různé druhy hmyzu.

Vědci pečlivě sledují, pozorují a zajišťují tuto jeskyni, aby nedošlo k nenávratnému poškození tohoto přírodního pokladu, nicméně pro zvídavé turisty je otevřena. Vedle kolonií kouzelných světlušek, jeskyně také skrývá nádherné vápencové útvary a je domovem dalších jeskynních tvorů.

Autor obrázků: neverunpreparedfacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Tags: , ,


About the AuthorNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zpátky nahoru ↑