Technika

Published on Srpen 22nd, 2013 | by redaktor

Technologie budoucnosti je zase o krok blíž

Auta bez řidiče. Věc kterou si asi mnoho z Vás nedokáže moc dobře představit. Ale tento technologický pokrok je možná blíže než si myslíme.

Americká společnost Google se již od roku 2010 podílí na vývoji bezpilotního automobilu. Ve spolupráci s IBM, General Motors, Fordem, Toytou a Volkswagenem pracují na vývoji počítače, který bude auto řídit bez jakéhokoliv lidského zásahu. Google dokonce na silnicích v Californii zkoušel test s kolonou bezpilotních automobilů Toyota Prius a výsledky byly výborné. Auta jsou vybavena videokamerami, senzory a měřícími lasery. Pro určení polohy se používají Google Maps doplněny funkcí Street View. Prius dokonce zvládl jízdu ve tmě i jízdu za plného provozu v Las Vegas.

Google-Self-Driving-Driverless-Toyora-Prius-Hybrid-Car

Konkurenci může americká společnost hledat v Číně. Zde se Čínská vojenská univerzita může pochlubit sedanem Hongqi HQ3. Toto auto zvládlo za 3 hodiny a 20 minut cestu mezi 2 čínskými metropolemi Changsha a Wuhan. Během jízdy předjelo 67 řidičů a průměrná rychlost byla 87 km/h. Pokud vezmeme v potaz i fakt, že automobil projížděl mlhou, přívalovými dešti nebo ne zcela dobře značenou cestou a dojel bezpečně, znamená to další pokrok v tomto směru. Reakce počítače (40 ms) jsou též rychlejší než u člověka (500 ms).

hq

V tomto odvětví ovšem nezahálí ani Evropa, a tak se můžeme setkat s projektem SARTRE. Tento projekt jde ovšem cestou odlišnou. Auta se budou řadit za jedno vedoucí vozidlo, které bude řídit všechny ostatní. Vedoucí vozidlo bude stále řízeno člověkem, ale auta za ním se mohou připojit, zapnout program a dále se o nic nestarat. Program totiž sám zvolí optimální rozestup mezi vozidly a udržuje i rychlost a směr jízdy podle vedoucího vozu.

SARTRE-project-testing

Americký stát Nevada již dokonce legalizoval bezpilotní automobily, a tak tato hudba budoucnosti možná brzy bude hrát na silnicích v daleko větším měřítku.

Zdroje:

http://www.chinacartimes.com (Hongqi HQ3)
http://www.indiancarsbikes.in (Toyota Prius)
http://www.wired.com (SARTRE)
facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Tags: , , ,


About the AuthorNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zpátky nahoru ↑